Bolest při sexu

Bolestivý sexuální styk  u ženy?…odpověď je lubrikant

Stále častěji se nám v poradně objevují dotazy na bolestivost při pohlavním styku u žen. Bolestivost při pohlavním styku můžeme rozdělit do několika kategorií. Důležité je oddělit bolest, která souvisí s nějakým zánětem v oblasti malé pánve a na které je pouze jedno řešení – nechat se vyšetřit gynekologem a pak se řídit jeho radami. Druhou oblastí bolesti je samotná pochva, kde se řešení mohou lišit vzhledem k příčině, nicméně společné téměř všem kategoriím je dostatečná lubrikace. Je však jasné, že u některých typů bolestí ani dostatečná lubrikace nepomůže, takže pojďme se na jednotlivé kategorie podívat blíže:
1. Bolest při prvním pohlavním styku
Při prvním pohlavním styku dochází u ženy k protržení – perforaci – panenské blány. Panenská blána – hymen – zakrývá poševní vchod a u každé ženy může být různě silná. Proto se i při jejím protržení každá žena cítí jinak. U některých žen je natolik pevná, že k jejímu protržení musí být použit chirurgický zákrok.
Aby bolest při styku byla co nejmenší, je zapotřebí dodržovat několik pravidel:
– žena musí být dostatečně vzrušená, musí po styku s partnerem toužit, je vhodné, aby byla schopná se co nejvíce uvolnit.
– ke vzrušení pomáhá dráždění poštěváčku a poševního vchodu a dostatečné zvlhčení. Žena přirozeně vzrušením vlhne, nicméně vlhkosti se dá napomoci vhodným lubrikantem.
– do pochvy je vhodné zavádět postupně a pomalu nejprve prsty. Je vhodné roztáhnout malé pysky (aby nepřekážely) a jemnými pohyby vnikat do pochvy.
– teprve potom zkoušet pomalu zasouvat penis.
2. Bolest
při prvním pohlavním styku po porodu
První styk po porodu je podobný tomu úplně prvnímu. Avšak v mnoha případech je žena mnohem více stažená a neschopná se uvolnit zejména vlivem strachu z možné bolesti. Mnoho žen má po porodu četná poranění a mnoho jich je i šito, jak uvnitř pochvy, tak vně na hrázi. Proto je důležité postupovat opět velmi pomalu. Ze všeho nejdůležitější je zajistit dostatečnou vlhkost, opět  například za pomoci lubrikantu. I zde je vhodné, aby se pochva nejprve “trénovala” postupným zasouváním prstů a teprve potom pomalým zasouváním penisu. U mnoho žen bolest přetrvává i po šestinedělí. Je dobré vědět, že hojení trvá dlouho a že je možné mu napomoci postupným trénováním, nejen při pohlavním styku, ale například za pomocí cviků na dno pánevní (prosím odkaz).
3. Bolest z nedostatečné lubrikace či příliš “vášnivém” pohlavním styku či při opakovaných souložích
Mnoho párů v poslední době souloží nárazově – o dovolených, o víkendech. Mnoho párů také souloží kumulovaně, to znamená ne pravidelně dvakrát do týdne, ale například třikrát během víkendu a přes týden zase nic. Pochva na takovýto “záběr” není stavěná. Přirozené mikrobiolgoické prostředí se tak narušuje a může docházet ke vzniku kvasinkových onemocnění. Také většinou dochází k drobným mechanickým poškozením, zejména při vášnivějším pohlavním styku, které pak mohou nepříjemně bolet či pálit a ztěžují vzrušení. I v těchto případech je dobré použít hodně lubrikantu. Lubrikant nejen zabrańuje možnosti mechanického poškození, ale také pomáhá udržet přirozeně vyvážení poševní prostředí a omezuje vznik nepříjemných mykóz.
4. Bolest po častých poševních zánětech – zejména po častých mykózách
Mykózy(prosím odkaz) jsou nepříjemná kvasinková onemocnění, která vznikají nerovnováhou mikroorganismů žijících v pochvě. Za normálních podmínek přítomné kvasinky nedělají žádné potíže, dojde-li však k jejich přemnožení, mohou způsobovat pálení, svědění, výtok. Prevencí je udržovat optimální poševní prostředí – omezením cukrů, nošením bavlněného prádla, udržování hygieny pomocí přípravků bez obsahu mýdla a naopak obsahují kyselinu mléčnou či například olej z čajovníku australského (tee tree oil). Nicméně při vzniku onemocnění je třeba provést řádné vyšetření u gynekologa a dodržovat léčbu, kterou stanoví, pro oba (všechny) sexuální partnery.
Pokud není pochva zcela zahojená, bude styk bolestivý. Opět pomáhá dostatečná vlhkost a například po dlouhodobější léčbě začínat pomalým vzrušováním.
5. Bolest z “psychických”
příčin – nedostatečné uvolnění
I přes vešekrá výše zmíněná “opatření”, to znamená: dostatečné vzrušení, vlhkost, pomalé vnikání, může u některých žen bolest při pohlavním styku přetrvávat. Jestliže lékař – gynekolog – vyloučí organickou – tělesnou příčinu, je nasnadě uvažovat o příčině psychické. Psychický blok způsobuje nemožnost se při milování uvolnit a stažené poševní svalstvo nedovoluje penisu průnik a styk je bolestivý. Na psychickou příčinu však neexistuje jednoduchá rada, jak s ní naložit. Psychických příčin může být mnoho: strach z nežádoucího otěhotnění, výčitky svědomí, že dělám něco špantého – nečistého, strach z bolesti, strach z ponížení, stud, nepříjemné či traumatické vzpomínky z jiného pohlavního styku či z jiné sexuální zkušenosti. Variant je mnoho. “Lékem” na psychický blok je prohovořit si o svých pocitech s partnerem a když takové sdílení svých strachů nepomůže, je na místě konzultace s odborníkem – psychologem, psychoterapeutem, sexuologem či psychiatrem. Ti všichni mohou pomoci při hledání skrytých problematických okolností, které ženě nedovolují, aby se při sexu dostatečně uvolnila a užila si to.  

Psáno pro Sexuálně.cz  http://www.sexualne.cz/bolest

%d bloggers like this: