Nesnesitelná matka či tchýně aneb Co říkat mladým rodičům

Přechod z rodičovské role do role prarodiče přináší některé změny, které mnoho z nás dopředu nepředpokládá a neočekává. Obohaceni vlastní zkušeností chceme z nejlepší vůle poskytnout našim dětem co možná nejvíce rad a zkušeností. Vždyť přeci je nutné, aby se vyvarovali našich chyb, aby se předešlo všemu, co by mohlo být zlé. Je velmi lákavá představa, že teď už budeme pouze poskytovat rady, které jsou založené na vlastním dlouholetém vychovávání dětí. Je přeci daleko snazší vidět věci, které naše dospělé děti nevidí. Je možné vidět věci z nadhledu a navíc, my jsme je přeci vychovali, oni přežili -a dokonce prospívají. A tak je velmi snadné říci jim, co dělají špatně, čeho se mají vyvarovat a jak to mají dělat jinak.

JENŽE naše děti žijí vlastní život, ve zcela jinou dobu, s jinými informacemi a jsou velmi háklivé na to pasivně přebírat nějaké zkušenosti. Navíc v té přehršli dobře míněných rad a názorů často zapomínáme říkat to, co dělají dobře.
A přesto není nad to, své děti a snachy (zetě)  pochválit, povzbudit a pozitivně posílit. Mnoho dcer má problém s matkou či tchyní a trápí se tím, jaký bude jejich vzájemný vztah, až se narodí děti. Zde je několik možností, které “novým” rodičům můžete říkat, abyste podpořili jejich růst do jejich nové role rodiče – stejně tak jako vy se můžete nově sžívat s rolí prarodiče. Možná tím zamezíte konfliktům a slovo “tchyně” dostane konečně jiný rozměr:
1. Respektuji jak vychováváš své děti – možná nemáš stejné názory jako já, ale dnes je jiný svět a život. Ani si nedokážu představit, že bych v současné době ještě vychovávala dítě.
2. Prosím, můžu ti nějak pomoci – vyžehlit, vyprat. Nebo uvařit, umýt kuchyň nebo vyměnit děcku plenu. Řekni si, jsem tu, abych ti pomohla.
3. Neboj, jsi báječný rodič. Všichni děláme chyby – velmi dobře to znám. To opravdu nevadí, že dáš někdy k večeři párek. Byly doby, kdy jsem tě nechala jít ven v zimě bez čepice a nebo místo večeře dala dort – a tos měla slyšet mojí matku!
4. Tvé děti jsou úžasné. Každé dítě prochází náročným obdobím – s tebou to nebylo jiné a podívej, jak si se vyvedla!
5. Jsem tu pro tebe, kdybys mne potřebovala. Chápu, že máš nastudované všechny nejnovější informace o výživě, vzdělávání, zdraví a bezpečnosti pro děti a pravděpodobně se liší od těch, které jsem považovala za hodnotné já. Důvěřuji ti, že pokud budeš chtít slyšet můj názor, tak se mne na něj zeptáš.
6.Každý rodič si je někdy nejistý. Zejména pokud má první dítě. Rodičovství je úkol, který se učíme za pochodu – bez ohledu na to, kolik knih přečteš, či kolik rad vyslechneš. Ty znáš své dítě nejlépe ze všech. Víš, že pokud budeš potřebovat slyšet mojí zkušenost, stačí říct.
7. Slibuji, že se budu řídit tvými pravidly domácnosti i výchovnými. Do té míry, pokud je to v mých silách. To znamená, že budu vnoučeti dávat jídlo podle tvých instrukcí, nebudu ho strašit výhružkami, dám pozor, aby mělo udělané úkoly, snědlo večeři, nesnědlo víc než malé množství sladkostí a budou v posteli včas.
8. Jednoznačně podporuji tvá rozhodnutí. Jsi inteligentní, odpovědná dospělá osoba s hlavou na svém místě a vím, že vše si dobře promyslela. Pokud chceš můj názor, určitě si o něj řekni (je třeba, abych to znovu a znovu opakovala :-))
9. Je to pro mne také těžké se učit nové roli prarodiče, možná podobně jako pro tebe učit se rodičem. Udělám vše proto, aby se tvé děti měli dobře a abys mi důvěřovala, že se o ně postarám, tak jak ty si představuješ.

%d bloggers like this: