Úzkost a strach

Manžel vždy chodil do hospody, ale teď nemá práci a je v hospodě každý den, chodí domu opilý a já se bojím, aby z něho nebyl alkoholik. Také když přijde, nedá se s ním bavit, otravuje mě i rodinu. Jak se s tím mám vyrovnat?
Manžel přišel o práci a je doma. Je nervózní, protivný a nic ho nebaví. Co mám dělat?
Každý člověk v rámci svého putování životem se vyrovnává s tak zvanou existenciální úzkostí. To znemená, že svému životu přikládá nějaký smysl. Každý smysl svého života vidíme v něčem jiném a hledáme jej v různých aktivitách. Většina z nás pracuje a buduje rodinu, to jsou dvě základní aktivity, které nám pomáhají přežít. Dále máme různé zájmy a koníčky, přátelské vztahy, které jsou dalšími zdroji toho, co nás v životě baví a dělá náš život smysluplným
Jestliže člověk v určitém věku přijde o práci a z jakéhokoli důvodu nemůže další najít, je to pro něj velmi zásadní otřesení hodnotami. V tuto chvíli nemá, kam by svůj život nasměřoval. Mnoho lidí onemocní depresí, která může mít různé projevy vůči okolí – nervozita, neschopnost se z ničeho radovat, nikam nasměřovat energii, ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku a jiné. Mnoho lidí se pak na tuto životní krizi snaží nalézt nějaký způsob, jak tento stav zvládnout. Ale mnoho lidí tento krizový stav prostě zvládnout neumí, nedostává se mu prostředků a tak aby alespoň částečně ulevili tenzi, začnou pít. Krize se tím však neřeší, spíše prohlubuje.
Lidem v takové situaci je nejprve zapotřebí nabízet podporu. Zkusit empaticky naslouchat, podpořit je v tom, že to v tuto chvíli mají těžké a pokusi se s nimi přijít nato, co by je v životě bavilo a jak by se tato krizová situace dala řešit. Určitě je i na místě nabízet pomoc odborníka, zejména lékaře psychiatra, jestliže se zdá, že se jedná o depresi.
V případě alkoholu je problém ještě složitější. Opět je možné pokusit se vtáhnout partnera do komunikace, označit sitauci jako problémovou, která nás samotné velmi znepokojuje a necítíme se proto dobře. Jestliže však “pijící” partner na přátelské otevření komunikace o problému nijak nereflektuje, pak nezbývá druhému partnerovi nic jiného, než se rozhodnout, zda situaci vyhrotí nebo ji dál bude mlčky tolerovat. Mnoho odborníků v případě alkoholismu doporučuje nekompromisní ultimátum: “Buď se půjdeš léčit, nebo se s tebou rozvedu.” Taková alternativa není však v běžném životě vůbec jednoduchá, proto je zde opět ke zvážení odborná pomoc například psychologa či manželského poradce.

%d bloggers like this: